Úvod > Pro žáky > Akce školy > Beseda o dopadech pandemie na umělce a podnikatele v rámci Světa práce

Beseda o dopadech pandemie na umělce a podnikatele v rámci Světa práce

Beseda o dopadech pandemie na umělce a podnikatele v rámci Světa práce4

Dne 10.3.2021 proběhla netradiční hodina  Světa práce - volby povolání v 9.A.

Děti dostaly úkol, aby udělaly rozhovor s člověkem OSVČ, kterého nějakým způsobem zasáhla situace spojená s Covid 19.

Otázky byly směřovány na jeho změny v životě -  v oblasti fyzické, sociální, psychické i pracovní - finanční.

Mnohé děti úkol zaujal, na online hodině nám představily své rozhovory s rodiči, kamarády, ale například i s politikem Václavem Klausem ml.

Jeden z žáků přišel s nápadem, přizvat na hodinu zajímavého hosta, kterým byl David Juřina - herec, bavič, tanečník, kadeřník.

Děti mu pokládaly zajímavé otázky a dozvěděly se také  informace, které je v mnohém překvapily.

Shrnutí rozhovoru:

Koronavirová pandemie se každého dotkla v jiném směru. Hopsík nám o tom vyprávěl.

Sám nikdy neočekával, že z vyučeného zámečníka, ekonoma a studenta nakonec nedostudované VŠ finanční bude kouzelník, který se v rámci „covidu“ vrátí ke svému koníčku – profesi  kadeřník.       Peníze jsou „škodlivé“, ale k důstojnému životu potřebné, proto si je musel obstarat alternativou.

Na svém synovi vyzkoušel holicí strojek a začal navštěvovat domácnosti, kde si přivydělával. Bohužel jsou teď zakázané i návštěvy, takže se Hopsík musí nejvíce spoléhat na dotace od státu.

S těmi je to složitější, jelikož částky jsou hodně rozdílné a přichází s velkým zpožděním. Nemění se jen jeho práce, ale také vztahy v rodině. Hopsíkova maminka nevychází skoro ven a jemu kontakt s ní hodně chybí. Aby se psychicky nezhroutil, tak si hlavu čistí sportem a tráví více času s rodinou.

My doufáme, že nenastane moment, kdy i Hopsík ukončí kariéru herce a pustí se do něčeho v této době stabilnějšího. Budeme jemu i všem dalším podnikatelům, kteří jsou nyní bez práce, držet palce v této těžké době a spolu se budeme těšit na představení, která nás čekají po pandemii.

Rozvovor s „Hopsíkem“ nám ukázal, že podnikání přináší mnohá úskalí.

Moc děkujeme za rozhovor.

Natálie Pelantová

Beseda o dopadech pandemie na umělce a podnikatele v rámci Světa práce 1